يادداشت ها
یک نامه تاریخی بسیار جالب


[ می دانیم که در زمان ملی شدن نفت ، فداییان اسلام با دولت دکتر مصدق به سبب خواسته های نادرستی که داشتند ، چپ افتادند و در نتیجه، دست به ترور نافرجام وزیر امور خارجه وقت ، شهید دکترسید حسین فاطمی زدند.ضارب هم کسی نبود جز محمد مهدی عبد خدایی ، فرزند شیخ غلام حسین تبریزی ، قدیمی ترین امام جمعه مشهد .نامه ای را که می خوانید ، پدر ِ ضارب خطاب به مضروب نوشته و ضمن برائت از عمل ننگین فرزندش ، از دکتر فاطمی خواسته فرزندش را عفو کند] .

« حضرت آقای دکتر فاطمی – شفاء الله عاجلاً و کاملاً . به ابی ابائک الطیبین – سلام الله علیهم اجمعین.به جده ات زهرا قسم ، از آن موقعی که این سانحه ناگوار به وقوع پیوسته ،این کمترین در حرم مطهر شفای آن عنصر پاک را مسئلت می نمایم.امید که حضرت حق – جلت عظمته – به واسطه شفای آن بزرگوار ، چشم های ما را روشن و عیدی به ما عنایت فرماید.بنده هم از محمد مهدی و هم از کردار ناشایست او بیزارم .وجود مبارک هرگاه عفو فرمود ( جدت حضرت فخر کاینات ص) از وحشی ( قاتل حمزه ) و ابی سفیان و امثال او عفو فرمود،وجود مبارک هم از این عنصر پاک است.و اگر مجازات فرمودی ، مهدی کار بد کرده ، شما عدل نموده اید.به هر تقدیر،امر بر شما مطاع است ( و ان شئت تعفو و ان شئت تعدل ) .چه خوب است که محرکین این بچه نادان معلوم شود ؛ آن ها را به جزای اعمالشان برسانند ، وگرنه بدیهی است که این بدبخت ، سلاح را از کجا به دست آورده و کی به دست او داده و کی تیراندازی را یادش داده ؛ خداوند به جزایشان برساند که این بدبخت را به این کردار شنیع وادار کرده اند.والسلام علیکم و رحمة الله . الاحقر غلام حسین تبریزی مقیم مشهد.هرگاه صلاح می دانید،عین این نامه در روزنامه درج شود » .

از: قلم و سیاست،محمد علی سفری ، تهران،نامک،چاپ یکم: 1371،ج1 ( از استعفای رضا شاه تا سقوط مصدق یا از شهریور 1320 تا 28 مرداد 1332) ،ص 587.