يادداشت ها
سفرنامه ی اصفهان و شيراز (17)

شنبه 6/1

امروز، عید ِغدیر است و به همین مناسبت ،خانم و دخترم از من عیدی می خواهند  .

دیشب تا صبح ،طوفان ادامه داشت و پنجره ها چندین  دفعه باز و بسته شد . دیروز در جمعه بازار ِ کتاب ،شخصی از یکی از فروشندگان پرسید :"اگر باران بیاید ،کتاب ها را چه می کنید ؟ " او گفت : "هیچ کار ، خراب می شود ".سپس افزود :"از نخستین جمعه ی سال ، پیداست که امسال چه ­گونه سالی خواهد بود ؟"

ساعت ِ 9 صبح ، سوار ِ اتوبوس ِ تور ِ شهرداری شدیم . راهنما توضیح داد :" پنج  شهر ِ بزرگ در جهان از جمله سن پترزبورگ و بارسلون به دلیل ِ پیوند های تاریخی ، با اصفهان، پیوند ِ خواهر خواندگی برقرار کرده اند وتبادل ِ کارشناس می کنند . آرامگاه ِ صائب ،شاعر ِ مشهور در محوطه ی یک دبیرستان است . " اصفهان" ،یعنی شهر ِ شجاعان که معرّب ِ" اسپاهان "است . "باغ ِ غدیر" ،یادگار ِ دوران ِ شهرداری  ِ آقای کرباسچی ست ،و موزه ی لوازم ِ علامه امینی در آن جا قرار دارد ." حمّام ِ شیخ بهایی" هم به طور کامل از بین رفته است ".

از "باغ ِ گل ها " هم دیدن کردیم . بلیتش نفری 100 تومان بود ،ولی اگر کسی می خواست فیلم برداری کند ،باید 300 تومان می داد . در "باغ غدیر " نمایشگاهی از کارهای دستی ِ بانوان هم دایر بود که اشیای زیبا و درعین حال ،ارزانی داشت . سفره ی هفت سین ِ قشنگی هم انداخته بودند . خرید ِ ما از آن ، جاصابونی ، جا مسواکی و شکلات خوری بود ، که در مجموع شد800 تومان .

راهنمای این تور که برخلاف ِ راهنمای تورِ" باغ ِ پرندگان" خیلی جدّی ومتین بود ،گفت که فیلم ِ سینمایی ِ "گنج ِ قارون" با شرکت ِ فردین در زمان ِ شاه در محله ای در اصفهان بازی شده که اکنون "خانه ی هنرمندان ِ اصفهان "در آن جاست .

ادامه دارد ... .